A 2005-ben kötött kollektív szerződés (collective bargaining agreement) szombaton lejárt. Mivel az észak-amerikai profi jégkorongbajnokság (NHL) és a tulajdonosok képviselői nem tudtak megállapodni az új CBA-ról a játékosok-szakszervezetével (NHLPA), így hajnali hat órakor a liga kizárta a játékosokat, azaz életbe lépett a lockout. Az NHLPA mindent megtett azért, hogy folytatódjanak a tárgyalások, ugyanis 48 órás haladékot kért, de az NHL elutasította ezt:
„Úgy érzem nagyon távol állnak az álláspontok egymástól, úgy érzetük nincs meg a lehetőség, hogy ilyen rövid idő alatt bármelyik fél is jelentős elmozdulást tegyen. Nagyon sajnálom, hogy itt tartunk, és nem ott amiben bíztunk, amit vártunk." – írta elutasító levelében az NHL helyettes biztosa, Bill Daly. Az elmúlt húsz évben már három lockout és egy sztrájk volt a ligában, amely nem vet túl jó fényt a sportágra, de legfőbbképp az NHL-re.
A legnagyobb szakadék a bevételek elosztása körül adódott. Most már a korábbi CBA szerint a játékosok a bevételek 57%-át kapták meg. Nos, a liga és a tulajdonosok 47%-ra csökkentenék a játékosok részesedését, amelyet értelemszerűen nem fogadott el az NHLPA: „Úgy tűnik, hogy van egy kemény vonal ott, amely nem hajlandó elmozdulni.” – mondta Sidney Crosby az NHL-ről és a tulajdonosokról. A kizárás alatt a játékosok oda igazolnak, ahova csak akarnak.
Elszomorító, hogy az elmúlt 18 hónapban már ez a harmadik nagy amerikai liga, amelyben életbe lépett a lockout. Korábban a tengerentúli profi amerikaifutball-ligában (NFL) és az észak-amerikai profi kosárlabda-bajnokságban (NBA) is volt kizárás. Érdekesség, hogy az észak-amerikai baseballbajnokságban (MLB) tavaly járt le a CBA, de a liga és a játékosok minden gond nélkül megegyeztek egymással.